خوشا به حال کسی که به پدر و مادرش نیکی کند
,

نقش پدر و مادر و حق آنها از منظر امام سجاد (ع)

اصل و ریشه انسان از منظر امام سجاد

سید السّاجدین امام زین‌العابدین (ع): اما حق پدرت این است که بدانى اصل و ریشه تو از اوست؛ زیرا اگر او نبود تو هم نبودى، پس هر خصلت خوشایندى که در خود دیدى بدان که ریشه آن نعمت در وجود تو، پدرت مى‌باشد.
بنابراین، خدا را ستایش کن و براى آن نعمت از پدرت سپاس‌گزار باش، و (بدان) قوّه‌ای جز خدا نیست.

منبع: بحارالانوار، جلد۱، حدیث 74

 

 

همچنین ایشان در خصوص نقش مادر و حق او میفرمایند:

پس حقّ مادرت اين است كه بدانى او تو را در جايى حمل كرده است كه هيچ‌كس فردى ديگری را در آن‌جا حمل نمی‌كند، و از ميوه دل خود چيزى به تو خورانده است كه هيچ‌‌كس به دیگرى نمی‌خوراند.

و با گوش و چشم و دست و پا و مو و پوست [و خلاصه‏] تمام جوارحش تو را حفاظت نموده و از تو نگهدارى كرده، و از اين كارش هم خرّم و شاد بوده، و در عين‌حال مراقب بوده، و در ايّام باردارى هر ناگوارى و درد و سنگينى و غم و اندوهى را به جان خريده و تحمّل کرد، تا آن موقعى كه دست قدرت الهى تو را از او فارغ ساخت و بر پهنه زمين آورد.

از آن به بعد خوش داشت كه تو سير باشى و او گرسنه، تو پوشيده باشى و او برهنه، تو سيراب باشى و او تشنه، و بر تو سايه بگستراند و خود در برابر آفتاب باشد، و با سختى خود تو را به رفاه اندازد، و با بی‌خوابی خود، خواب را بر تو شيرين كند، مادر اندرونش ظرف تو، و دامنش محلّ آرامش تو، و پستانش ظرف آب تو، و جانش پناه تو بوده است.

و فقط بخاطر تو متحمل گرم و سرد دنيا شده است، پس به همان اندازه هم تو از او تشكر كن، و آن را جز به يارى و توفيق خداوند نتوانى!

منبع: تحف العقول، ص۲۴۲و۲۴۳

به پدر و مادر خود به خاطر دارایی و نعمت حلال زادگی، افتخار کنید…