خوشا به حال کسی که به پدر و مادرش نیکی کند
,

نقش پدر و مادر و حق آنها از منظر امام سجاد (ع)

اصل و ریشه انسان از منظر امام سجاد

سید السّاجدین امام زین‌العابدین (ع): اما حق پدرت این است که بدانى اصل و ریشه تو از اوست؛ زیرا اگر او نبود تو هم نبودى، پس هر خصلت خوشایندى که در خود دیدى بدان که ریشه آن نعمت در وجود تو، پدرت مى‌باشد.
بنابراین، خدا را ستایش کن و براى آن نعمت از پدرت سپاس‌گزار باش، و (بدان) قوّه‌ای جز خدا نیست.

منبع: بحارالانوار، جلد۱، حدیث ۷۴

 

 

همچنین ایشان در خصوص نقش مادر و حق او میفرمایند:

پس حقّ مادرت این است که بدانى او تو را در جایى حمل کرده است که هیچ‌کس فردى دیگری را در آن‌جا حمل نمی‌کند، و از میوه دل خود چیزى به تو خورانده است که هیچ‌‌کس به دیگرى نمی‌خوراند.

و با گوش و چشم و دست و پا و مو و پوست [و خلاصه‏] تمام جوارحش تو را حفاظت نموده و از تو نگهدارى کرده، و از این کارش هم خرّم و شاد بوده، و در عین‌حال مراقب بوده، و در ایّام باردارى هر ناگوارى و درد و سنگینى و غم و اندوهى را به جان خریده و تحمّل کرد، تا آن موقعى که دست قدرت الهى تو را از او فارغ ساخت و بر پهنه زمین آورد.

از آن به بعد خوش داشت که تو سیر باشى و او گرسنه، تو پوشیده باشى و او برهنه، تو سیراب باشى و او تشنه، و بر تو سایه بگستراند و خود در برابر آفتاب باشد، و با سختى خود تو را به رفاه اندازد، و با بی‌خوابی خود، خواب را بر تو شیرین کند، مادر اندرونش ظرف تو، و دامنش محلّ آرامش تو، و پستانش ظرف آب تو، و جانش پناه تو بوده است.

و فقط بخاطر تو متحمل گرم و سرد دنیا شده است، پس به همان اندازه هم تو از او تشکر کن، و آن را جز به یارى و توفیق خداوند نتوانى!

منبع: تحف العقول، ص۲۴۲و۲۴۳

به پدر و مادر خود به خاطر دارایی و نعمت حلال زادگی، افتخار کنید…