‍ ازدواج یا انقلابی‌گری

 

ازدواج یا انقلابی‌گری

بارها و بارها شده که از دختران تشکیلاتی یا دغدغه‌مند و اجتماعی این سؤال رو شنیدم که ازدواج یا انقلابی‌گری؟

و احتمالا همیشه منتظر بودند که من بگم انقلابی‌گری! و من وقتی این سؤالات رو شنیدم راستش دلم خیلی برای خودمان سوخت! برای جامعه‌ای که یک دوگانه غلط و فرسایشی را پیش پای دختران جامعه قرار می‌دهد و به تبعش زندگی پسران رو هم دچار آشوب می‌کند.

این سؤال حاصل یک تفکر غلط است و ریشه‌اش از دوگانه‌سازی خانه و اجتماع است. وقتی ازدواج را برابر با خانه‌نشینی تعریف می‌کنند و انقلابی‌گری را برابر با اجتماعی بودن!

در حالی‌که این‌ها از هم جدا نیستند. ازدواج می‌تواند دقیقاً بخشی از روحیه انقلابی‌گری تو را پوشش دهد و همپوشانی در حیطه‌ی نگرش‌ها باشد و مسیر را هموارتر کند؛ یا می‌تواند همسو نباشد اما مانعی در برابر روحیه و اقدام انقلابی و دغدغه‌های اجتماعی – فرهنگی دختران نباشد.

آن‌چه امروز جایش حسابی خالیست، آموزش مدیریت نقش‌ها و فهم تقدم و تأخر مسئولیت‌ها در زندگی زنان است و با این نگاه این زن است که با توجه به توانمندی‌ها و استعدادها به رشد ابعاد وجودیش می‌پردازد.

اما معمولاً مردان در مواجهه با دختران_اجتماعی و فعال، ذهنیت پیش ساخته‌ای دارند و دختری که در اجتماع نقطه‌ی موثری باشد را در خانواده موفق نمی‌دانند یا حداقل کمتر موفق می‌دانند!

سؤال پیچ کردن دختران در جلسه خواستگاری، قضاوت کردن‌های از پیش و قرار دادن دختر در دوگانه‌ی انقلاب یا همسر؟!، انقلاب یا فرزند و…. گره ازدواج را کورتر می‌کند و ترس از ازدواج را در دختران بیشتر می‌کند و باعث می‌شود ترجیح دهند تمام امتیازات #فعالیت_اجتماعی را همان ابتدا در مذاکرات خواستگاری بگیرند و یا این‌که آن‌قدر بر وجه اجتماعی خود پافشاری کنند که ظن پسران را در بی‌توجهی دختر اجتماعی بر خانواده به یقین بدل کنند.

و این چرخه ادامه دارد و این ترس بازتولید می‌شود و هر روز بیش از پیش ازدواج را به غولی بدل می‌کند که ویران‌گر است..

اگر ازدواج و انقلابی‌گری را در هم تنیده بدانیم، اگر خانواده و جامعه را به سان نخ‌های طناب در هم پیچیده بببینیم و به جای بدست گرفتن خط کش و اندازه گرفتن‌های دوگانه‌های کاذب و پوچ، میزان فهم مشترک از مسایل را بسنجیم و به طرف مقابل به چشم انسانی بنگریم که حق حیات خانوادگی، حیات اجتماعی و فردی دارد آن‌گاه این‌قدر در کشاکش یافتن دیگران را آزار نمی دهیم و زندگی مشترک را ترسناک نمی‌کنیم!

پ.ن: دود این نگاه غلط، بر چشم جامعه می‌رود!

زهرا رضوی علوی
https://www.instagram.com/p/B-kJZMXgeQ8/?igshid=u8ju919s1281