اجازه ازدواج مردم دست دولت نیست

امیرحسین بانکی پور؛ نماینده مجلس: اجازه ازدواج مردم دست دولت نیست

جلوگیری از ازدواج به هنگام و زیر ۱۸ سال همان اجرای سند ۲۰۳۰ است.

 

امیرحسین بانکی پور

در رابطه با سن ازدواج در مجلس بارها بحث شده و این سن برای دختر و پسر در مجلس تعیین شده است. دولت اجازه ندارد در رابطه با سنی که مجلس برای ازدواج تعیین کرده قیدی را بگذارد و فرضا بر این اساس وام ازدواج را ندهد.

جلوگیری از ازدواج زیر ۱۸ سال و به هنگام، همان اجرای سند ۲۰۳۰ است که نه با فرهنگ و نه عرف ازدواج‌های ما سازگار است. دختر من در ۱۶ سالگی ازدواج کرد و همکاران و دوستان بسیار زیادی دارم که فرزندانشان در سنین پایین و به هنگام ازدواج کردند.

از شروط ازدواج، بلوغ عقلی و اجتماعی در کنار بلوغ جنسی است. مثلا اگر جوانی در سن ۱۶ سالگی به یک حد قابل قبول بلوغ عقلی و اجتماعی رسید می‌تواند ازدواج کند.

مصوبه دولت در عدم تعلق وام ازدواج به سنین زیر ۱۸ سال و بالای ۴۰ سال غیرقانونی است. اگر جوانی نیار به ازدواج پیدا کرد ما نباید او را از خواسته و نیازش محروم کنیم بلکه باید او را حمایت کنیم. یکی از این کارهای حمایتی، وام ازدواجی است که در مجلس تصویب شده است.

در رابطه با افراد بالای ۴۰ سال هم همین‌طور است. افراد بسیاری را داریم که در سنین بالا هستند و هنوز ازدواج نکرده‌اند. درواقع ما نمی‌توانیم گروهی از شهروندانمان را از حقوق شهروندیشان محروم کنیم. همان‌طور که با ازدواج اجباری مخالفیم با محروم کردن بخشی از جامعه از تسهیلات ازدواج هم مخالفیم.

دولت حق چنین کاری را ندارد که بخشی از جامعه را از تسهیلات ازدواج محروم کند آن‌هم با دلیلی که هیچ جنبه عقلی، عرفی و شرعی ندارد.

ما دولت را مکلف به همراهی با سیاست های جمعیتی و تسهیل ازدواج می‌کنیم و اگر خارج از دایره قانون رفتار کند جلویش گرفته خواهد شد.