فلسفه‌ی باب اسفنجی، و از رنجِ جهلی که می‌بریم
,

فلسفه‌ی باب اسفنجی، و از رنجِ جهلی که می‌بریم

چهار روز پیش، شبکه تلویزیونی «نیکلودئون» سازنده اثر محبوب «باب اسفنجی» با انتشار تصویری «رنگین کمانی» از باب اسفنجی آن را همجنس‌باز معرفی کرد! به ناگاه روزگاری نزدیک به خاطرمان آمد که وقتی با استناد به مجموعه پژوهش‌های استادان فلسفه در آمریکا و انگلیس گفته شد «باب اسفنجی به دنبال لیبرالیزه کردن زندگی کودکان در جهان است» جیغ بنفش غرب‌پرستان داخلی درآمد و تا چند روزِ مداوم، از هیچ توهین و استهزاء دریغ نکردند!
فلسفه‌ی باب اسفنجی، و از رنجِ جهلی که می‌بریم

چه زیبا گفت که: «جهل، ندانستن نیست؛ اصرار و پافشاری بر دانسته‌های غلط است»

واکاوی تئوریک و نظری فیلم‌ها و انیمیشن‌ها در غرب به سنتی رایج تبدیل شده. از این نظر، مجموعه‌ی کتاب‌هایی تحت عنوان «فرهنگ عمومی و فلسفه» توسط ناشرین معتبر انگلیسی و آمریکایی نظیر بلک‌ول وایلی، راتلج، اُپن‌کورت و … چاپ شده و یا درحال چاپ هستند. در این مجموعه، بیش از ۴۱۳ استاد فلسفه در دانشگاه‌های مختلف، حیثیت علمی‌شان را برای تبیین اندیشه‌های فلسفی فیلم‌ها، فیلم‌سازان، انیمیشن‌ها، سریال‌ها و … خرج کرده‌اند تا با مهندسی معکوس آثار هنری نشان دهند کارکترها و سناریوها از چه مبانی اندیشه‌ای اقتباس شده است. اما جالب است که غرب‌پرستان داخلی، این روحیه را از اربابان خود یاد نمی‌گیرند!

یکی از عناوین این مجموعه، «فلسفه باب اسفنجی» “SpongeBobSquarePants and Philosophy” است که در آن تاکید شده «این انیمیشن به دنبال لیبرالیزه کردن زندگی کودکان است.»

شخصیتی محبوب که بعد از نهادینه شدن در قلب و ذهن کودکان و نوجوانان جهان، حالا پرده از انحراف هم‌جنس‌بازی خود هم برمی‌دارد! زیرآبی رفتن آن جریانِ غرب‌پرست داخلی به کنار که در این مواقع به روی مبارک هم نمی‌آورند همین واقعیت را استهزاء می‌کردند! اما اگر مسلمانان همیشه در اتهام بودند که به هزار و چهارصد سال قبل بازگشته‌اند چرا حالا هیچ بچه مسلمانی فریاد نمی‌زند: چرا «جاهلیت مدرن» که به دانش و تکنولوژی هم مجهز شده است، به سنت زشت چهارهزار سال قبل قومی نفرین‌شده، بازگشته است؟!

لازم است بدانیم چرخه‌ی محصولات فرهنگی دارای سه لایه است:

لایه بالادستی (تفکر، فلسفه، حکمت و اندیشه‌ی پایه)
محصول فرهنگی (فیلم، انیمیشن، بازی و…)
لایه پایین دستی (لوازم‌التحریر، پوشاک، لوازم اتاق کودک، خوراکی و…)

وقتش رسیده تا جریان ناب انقلابی که سرآمد «هنر و سینمای استراتژیک» در ایران است، تکمیل این چرخه را در تولید آثار هنری خود اصل اساسی قلمداد کند. رئیس مذهب شیعه، امام جعفر صادق(ع) وقتی لشکریان «عقل» و «جهل» را مقابل هم صف میکند، نهیب‌مان می‌زند؛ تا بیدار شویم و با کمک لشکریان عقل، به جنگ با جنود جهل برخیزیم. اکنون که جاهلیت مدرن، به اوج تمدنی خود رسیده و محبوب‌ترین شخصیت‌های کارتونی را به رنگ بزرگترین انحراف بشری درمی‌آورد، دم مسیحایی آن «عقلانیت انقلابی» را می‌طلبد تا مقابل این انحراف عظیم، بایستد.

مریم سادات ایران‌پور
@Mrym_iranpour