علامه‌ای که بخاطر برنامه کاهش جمعیت در ایران دق کردند و از دنیا رفتند

علامه‌ای که بخاطر برنامه کاهش جمعیت در ایران دق کردند و از دنیا رفتند

resale-nekahiye_[www.ketabesabz.com]
‍ بصیرت یعنی این…
علامه‌ای که بخاطر برنامه کاهش جمعیت در ایران دق کردند و از دنیا رفتند

علامه محمد‌حسین حسینی طهرانی(ره) یکی از مجاهدین و مبارزین انقلاب و از یاران امام خمینی بودند. ارادت بسیار بالایی هم نسبت به امام خامنه‌ای داشتند. این عالم بزرگوار در بصیرت و ولایت‌مداری از بسیاری از علمای هم طراز خود جلوتر بودند.

داستان خانه‌نشینی و مخالفت ایشان با برنامه کاهش جمعیت در دهه هفتاد با شعار فرزند کمتر زندگی بهتر الگوی خوبی برای جوانان انقلابی است.

وی در پی ‌اجرای سیاست‌های کاهش جمعیت در دههٔ هفتاد مقطعی درس خود را تعطیل و به تدوین کتاب «کاهش جمعیت ضربه‌ای سهمگین بر پیکر مسلمین» پرداخت. او در این کتاب بحث کاهش جمعیت را نقشهٔ استعمار برای مسلمانان دانست.

وی می‌گفت: «محرز است که آیت‌الله خامنه‌ای با این طرح [کاهش جمعیت] موافق نیستند و افراد موثقی از خود ایشان نقل کرده‌اند که ایشان از این مسئله پشتیبانی نمی‌کنند و لذا مخالفت با این طرح وظیفه‌ای شرعی است. در جایی که ولی فقیه با مسئله‌ای مخالف است و شرایط به شکلی است که ایشان نمی‌تواند اعمال قدرت کند، بر عهدهٔ دیگران است که با روشن‌گری و تبیین حقایق به ولی‌فقیه در اجرای قوانین اسلام کمک نمایند.»

سید محمدصادق حسینی طهرانی فرزند ارشد وی در پیامی به بزرگ‌داشت بیستمین سالگرد درگذشت او آورده‌است: «در همین مسئله کاهش جمعیت همواره به شدت ابراز ناراحتی و تأسف می‌نمودند خصوصاً پس از آن‌که شنیدند مجلس تصویب نموده‌ است که خانواده‌های پرجمعیت از بسیاری از مزایای اجتماعی محروم هستند. در ماه‌های آخر عمر شریفشان هر روز در منزل و مجالس و محافل خصوصی با عصبانیت ناراحتی خود را از این مسئله ابراز می‌کردند و می‌فرمودند که دشمنان اسلام آن کاری را که می‌خواستند بکنند کردند و نسل شیعیان عقیم شد و این امر دیگر به این زودی‌ها قابل اصلاح نخواهد بود و هر بار این مطلب را می‌فرمودند صورتشان از غصه چنان سرخ می‌شد که حقیر نگران می‌شدم که عارضه سکته ایشان عود نماید و گمان حقیر این بود که ایشان از غصه این مسئله دق کردند و این معنا در سکته نهائی ایشان دخیل بود.